Reference a odkazy

Za svou dlouholetou kariéru jsem potkal a pracoval pro nespočet hudebních seskupení, muzikantů, umělců, inspirativních osobností nejen z České republiky, Slovenska, ale z celého světa. Za dlouhou řadu umělců jmenuji George Mráze (dBass), Jindřicha Pazderu (housle), Roberta Balzara (dBass), Jaromíra Honzáka (dBass), Petra Wagnera (viola da Gamba), Jana Páleníčka (violoncello), Jitku Hosprovou (viola), Danu Vlachovou (housle), Janu Vlachovou (housle), Petra Messiereura (housle), Zsofii Torisházi (barokní housle), The Stamic quartet, Petra Prause (violoncello), Martina Válka (housle), Jakuba Nováka (viola), Jiřího Bártu (violoncello), Alexandra Shonerta (housle) a mnoho, mnoho dalších …….

Jitka Hosprová je česká violová virtuoska s bohatou hudební a koncertní historií.  Studovala na konzervatoři v Plzni, absolvovala Vysokou školu múzických umění v Praze pod vedením doc. Jana Pěrušky, po ukončení studií se dále zdokonalovala u italské violy virtuos Luigi Alberto Bianchi. Vystupuje s předními českými a světovými orchestry, získala mnoho významných ocenění jako solistka i jako hráčka komorní hudby. Účastní se mnoha českých i zahraničních festivalů, pořádá mistrovské kurzy ve hře na violu.   Je zakladatelkou a ředitelkou hudebního festivalu Procházky uměním. Hraje na český nástroj, model Amati 1615,  Petra Zdražila z roku 2012.

Více o jejím umění na www.jitkahosprova.com

Hraji na housle od Petra Zdražila od roku 2008. Dříve jsem nevěřil, že někdy budu hrát na nástroj od současného houslaře z důvodu, že je to vždy riziko. Housle časem mohou změnit zvukové vlastnosti k horšímu, ale housle pana Zdražila mne natolik zaujaly svou silou a barvou zvuku, že jsem to zkusil a vůbec toho nelituji. Housle z jeho dílny mají vlastnosti pravého italského nástroje a jsou velice příjemné na hraní. Vůbec není potřeba tlačit na forte a „nese to“, což úplně odpovídá mé metodice hraní na housle. A. Shonert

Houslový virtuoz, pedagog, zakladatel originální výukové metody „The Shonert academy“

Houslista a pedagog  s neskutečně širokým záběrem. S bohatou koncertní  činností po celém světě, hraje jako sólista i komorní partner. Je primáriem Stamicova kvarteta, profesorem pražské Akademie múzických umění, zasedá v porotách národních i mezinárodních soutěží, pracoval na českém překladu knihy G. M. Kogana „Před branou mistrovství“. 

Více o jeho umění na www.pazdera.biz nebo www.stamicquartet.cz

Vynikající česká sólová violistka, oceňovaná pro svoji dokonalou techniku, ohnivý temperament a hudební cítění. Kristina je ředitelkou Jihočeského komorního festivalu a zakladatelkou Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedala v Praze. Od září 2020 vyučuje hru na violu na Pražské konzervatoři. 

Více o jejím umění na www.kristinafialova.cz

fotografie violoncellistky Julie Starczewske

Studuje na Hochschule fur Musik Carl Maria von Weber Dresden violoncello.

„Na violoncello hraji od svých 5 let. Během této mojí hudební cesty jsem se po čase dostala do bodu, kdy jsem cítila, že mne můj dosavadní nástroj značně omezuje v dalším zlepšování mé hry a využití mých technických možností naplno. Pak jsem ale měla to štěstí poznat pana Zdražila a vyzkoušet si nástroje z jeho dílny. Byla jsem unešena a nechtěla jsem odtamtud odejít, ne bez cella. Vyzkoušení si violoncell „Zdražilek“ mi dodalo novou naději a motivaci nadále se v mé hře zlepšovat a zkusit štěstí u přijímacích zkoušek v Německu. Od roku 2021 mám od pana Zdražila zapůjčené violoncello, nikdy předtím jsem necítila takovou svobodu ve hře a vím jistě, že bez této možnosti bych studium na Hochschule fur Musik Carl Maria von Webern v Drážďanech  nemohla nikdy zahájit. Na panu Zdražilovi si vážím jeho individuálního přístupu, obdivuji jeho zapálení pro to, co dělá a jeho vždy precizně odvedenou práci.“

violista Peter Zwibel

Slovenský violista, hraje na violu Petr Zdražil – volné zpracování Guarneri del Gesú 1743

„S nástrojom Petra Zdražila žijem už dlhšiu dobu a každý deň strávený s ňou ma napľňa a som rád, že i ľudí na koncertoch i okolo mňa“.

Violoncellista, přední český sólista a komorní hráč. Pochází z významné hudební rodiny. Jeho otcem byl Josef Páleníček, profesor AMU, skladatel, klavírista. Jan Páleníček je zakladatelem novodobého Smetanova tria. Jako sólista spolupracuje s českými i zahraničními orchestry. Koncertoval v zemích Evropy, Ameriky, Afriky i v Japonsku. S violoncellem Petra Zdražila z roku 2002, model Antonio Stradivari 1712 získal řadu ocenění, včetně nejlepší nahrávky BBC.

Více o jeho umění na www.janpalenicek.cz

houslistka Barbora Valečková

Barbora Valečková je česká houslistka, absolventka Akademie múzických umění v Praze i řady mistrovských kurzů doma i v zahraničí. Získala řadu národních i mezinárodních ocenění. V současnosti je členkou Vídeňské filharmonie a vídeňské Státní opery. 

Petr Wagner, český virtuos na violu da gamba, kapelník, dirigent, kamarád. Zakladatel Ensemble Tourbillon zaměřujícího se na komorní i orchestrální tvorbu evropského baroka a ranného klasicismu 17. a 18. století. Petr Wagner zemřel 30.12.2019 po statečném boji s těžkou nemocí. Nikdy na něj nezapomenu.

Více o jeho umění na www.petrwagner.com

Lenka Torgersen

Absolventka plzeňské konzervatoře a pražské AMU. Po absolutoriu v roce 1998 se začala intenzivně věnovat hře na barokní housle a v letech 1999-2003 se zdokonalovala na Schole Cantorum Basiliensis, pod vedením Chiary Banchini. Lenka je koncertním mistrem Collegium Marianum. Hraje na barokní housle z roku 1740, které jsem zrestauroval. Nástroj je v původním barokním stavu.

Lenka Torgersen a Petr Zdražil
houslista Ivan Ženatý v ateliéru houslaře Petra Zdražila na Malé Straně

Ivan Ženatý, housle

Rostislav Tvrdík dBass

Rostislav Tvrdík, dBass

houslista Maurizio Sciarretta

Maurizio Sciarretta, housle

houslistka Dagmar Sečkařová

Dagmar Sečkařová, housle Petr Zdražil

Elizabeth Pitcairn s houslemi Stradivari

Elizabeth Pitcairn a její Stradivarky

Apolena Stamberg

Apolena Stamberg